Informacje o uprawnieniach wyborców niepełnosprawnych
Informacje o uprawnieniach wyborców niepełnosprawnych
Wyborca niepełnosprawny oraz wyborca, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 60 lat, ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców w obwodzie głosowania w danej gminie właściwym dla adresu zameldowania na pobyt stały lub adresu stałego zamieszkania mają prawo do uzyskiwania informacji o:
· terminie wyborów oraz godzinach głosowania;
· właściwym dla siebie okręgu wyborczym i obwodzie głosowania;
· lokalach obwodowych komisji wyborczych znajdujących się najbliżej miejsca zamieszkania, w tym o lokalach wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych;
· warunkach ujęcia wyborcy do spisu wyborców w obwodzie głosowania, w którym znajduje się lokal dostosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych;
· warunkach bezpłatnego transportu;
· komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów;
· warunkach oraz formach głosowania.
Informacje te są przekazywane wyborcy, na jego wniosek, w Urzędzie Miasta Braniewa w godzinach urzędowania, w tym telefonicznie lub w drukowanych materiałach informacyjnych przesyłanych na wniosek wyborcy, w tym w formie elektronicznej, po podaniu przez wyborcę jego nazwiska, imienia (imion) oraz adresu stałego zamieszkania.
Szczegółowych informacji udziela Biuro Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych w Braniewie pod numerem telefonu 55-644-01-19.
Wyborcy niepełnosprawni o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat, mają prawo do bezpłatnego transportu.
Zamiar skorzystania z prawa do transportu do lokalu lub transportu powrotnego powinien zostać zgłoszony przez wyborcę Burmistrzowi Miasta Braniewa najpóźniej w 13. dniu przed dniem wyborów.
Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej. Powinno ono zawierać nazwisko i imię (imiona), numer PESEL wyborcy oraz opiekuna, jeśli ma towarzyszyć wyborcy, oznaczenie miejsca zamieszkania, lub miejsca pobytu w przypadku wyborcy posiadającego zaświadczenie o prawie do głosowania, wskazanie, czy wyborca ma zamiar skorzystać z transportu powrotnego, oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie, oraz numer telefonu lub adres poczty elektronicznej wyborcy, o ile posiada.
W zgłoszeniu:
1) wyborca, którego stan zdrowia nie pozwala na samodzielną podróż, oświadcza o tym fakcie,
2) wyborca niepełnosprawny oświadcza o orzeczonym stopniu niepełnosprawności i ważności orzeczenia.
Wyborcę, który zgłosił zamiar skorzystania z prawa transportu do lokalu, Burmistrz Miasta Braniewa informuje o godzinie transportu do lokalu w dniu głosowania, najpóźniej w 3. dniu przed dniem głosowania.
Wyborca, który zgłosił zamiar skorzystania z prawa do transportu do lokalu lub transportu powrotnego, może wycofać swoje zgłoszenie albo zrezygnować tylko z transportu powrotnego nie później niż na 2 dni przed dniem głosowania. Wycofanie zgłoszenia albo zrezygnowanie z transportu powrotnego może być dokonane ustnie w urzędzie gminy, pisemnie lub w formie elektronicznej.
Zgłoszenie wniosku w Sekretariacie Urzędu Miasta Braniewa,
pok. nr 16 lub pod numerem telefonu 55-644-01-02.