Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
Wersja strony w formacie XMLKategoria sprawy | nieruchomości |
---|---|
Komórka odpowiedzialna | Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Architektury |
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów:
05 października 2018r. weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2018r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. z 2020., poz. 2040).
1. Zaświadczenie potwierdzające przekształcenie
Podstawę ujawnienia prawa własności gruntu w księdze wieczystej oraz ewidencji gruntów i budynków stanowi zaświadczenie potwierdzające przekształcenie. Burmistrz Miasta wydaje zaświadczenie z urzędu nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia przekształcenia tj. do dnia
31 grudnia 2019r. Zaświadczenie może być wydane również na wniosek właściciela w terminie 4 miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Za wydanie zaświadczenia na wniosek pobiera się opłatę skarbową w wysokości 50,00 zł.
2. Możliwość wniesienia opłaty jednorazowo.
Właściciel gruntu w każdym czasie trwania obowiązku wnoszenia opłaty może zgłosić właściwemu organowi na piśmie zamiar jednorazowego jej wniesienia w kwocie pozostającej do spłaty (opłata jednorazowa). Wysokość opłaty jednorazowej odpowiada iloczynowi wysokości opłaty obowiązującej w roku, w którym zgłoszono zamiar wniesienia opłaty jednorazowej, oraz liczby lat pozostałych do upływu okresu. Informację o obowiązku wnoszenia rocznej opłaty przekształceniowej, jej wysokości i okresie wnoszenia tej opłaty, a także możliwości wniesienia opłaty jednorazowo zawiera się w zaświadczeniu.
Podstawa udzielenia bonifikaty w wysokości 99% od wniesienia opłaty jednorazowej za przekształcenie gruntu (dokument w załączeniu)
3. Wnioski o wydanie zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie oraz o zgłoszenie zamiaru wniesienia jednorazowej opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów należy składać:
•pocztą na adres: Urząd Miasta w Braniewie, ul. Kościuszki 111, 14-500 Braniewo
•osobiście- Sekretariat Urzędu Miasta w Braniewie, pokój nr 16
•za pomocą skrzynki e-PUAP
4. Termin i sposób załatwienia
Załatwienie sprawy następuje poprzez wydanie zaświadczenia w terminach przewidzianych w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.
5. Tryb odwoławczy
Od zaświadczenia nie przysługuje odwołanie ani zażalenie w trybie ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego. Przy czym zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów jeżeli właściciel nieruchomości nie zgadza się z zawartą w zaświadczeniu informacją o wysokości i okresie wnoszenia opłaty, może złożyć do właściwego organu, w terminie 2 miesięcy od dnia doręczenia zaświadczenia, wniosek o ustalenie
wysokości lub okresu wnoszenia tej opłaty w drodze decyzji administracyjnej.
Każdorazową zmianę adresu zamieszkania należy zgłaszać w Starostwie Powiatowym w Braniewie.
Wydział Geodezji, Kartografii i Nieruchomości .
Informacji udziela Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Architektury pokój nr 26 Urzędu Miasta w Braniewie, numer telefonu 55-644-29-75.
Nowelizacja ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, wprowadziła ustawową bonifikaty dla osób będących w szczególnej sytuacji rodzinnej, w wysokości 99% od wniesienia opłaty jednorazowej za przekształcenie gruntu.
Bonifikata 99% przysługuje:
1) osobom, w stosunku do których orzeczono niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym lub znacznym, oraz osobom, w stosunku do których orzeczono niepełnosprawność przed ukończeniem 16 roku życia, lub zamieszkującym w dniu przekształcenia z tymi osobami opiekunom prawnym lub przedstawicielom ustawowym tych osób,
2) członkom rodzin wielodzietnych, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. z 2021r. poz. 1744 z późn. zm.),
3) inwalidom wojennym i wojskowym w rozumieniu ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2021 r. poz. 1656).
4) kombatantom oraz ofiarom represji wojennych i okresu powojennego
w rozumieniu ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2021 poz.1858)
5) świadczeniobiorcom do ukończenia 18 roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną choroby zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, o których mowa w art. 47 ust. 1a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz.1285, z późn. zm.), lub ich opiekunom prawnym
- będącymi właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych służących wyłącznie zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych tych osób.
Bonifikaty udziela się na wniosek osoby zainteresowanej.
W razie zbiegu praw do bonifikaty, stosuje się jedną bonifikatę korzystniejszą dla właściciela gruntu.
Dokumenty niezbędne: do rozpatrzenia wniosku o udzielenie bonifikaty w wysokości 99%.
W przypadku korzystania z prawa do bonifikaty w wysokości 99% do wniosku należy dołączyć kserokopie dokumentów potwierdzających prawo do tej bonifikaty. Dokumenty te, to (w zależności od podstawy do udzielenia bonifikaty):
a) orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym lub orzeczenie o niepełnosprawności osoby przed ukończeniem 16 roku życia, a w przypadku ich opiekunów prawnych lub przedstawicieli ustawowych – nie będących rodzicami tych osób – zamieszkujących z tymi osobami w dniu przekształcenia, postanowienie sądu w sprawie ustanowienie opieki oraz pisemne oświadczenie opiekuna prawnego lub przedstawiciela ustawowego lub rodzica o zamieszkiwaniu z osobą posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności,
b) Karta Dużej Rodziny,
c) dokument potwierdzający inwalidztwo wojenne lub wojskowe w rozumieniu ustawy z dnia 29 maja 1974 roku o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,
d) dokument potwierdzający, iż wnioskodawca jest kombatantem lub ofiarą represji wojennych lub okresu powojennego w rozumieniu ustawy z dnia 24 stycznia 1991 roku o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
e) w przypadku świadczeniobiorców do ukończenia 18 roku życia, o których mowa w art. 47 ust. 1a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych lub ich opiekunom prawnym będących właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych służących wyłącznie zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych tych osób – dokument potwierdzający ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną choroby zagrażającą życiu, które powstały w okresie prenatalnym lub w czasie porodu, a w przypadku opiekunów prawnych - nie będących rodzicami tych osób - postanowienie sądu w sprawie ustanowienie opieki. Jeżeli zaświadczenie potwierdzające przekształcenie zostanie dołączone po dniu 30 listopada 2019 roku, osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych lub spółdzielniom mieszkaniowym, w przypadku zgłoszenia zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej w terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania tego zaświadczenia, przysługuje bonifikata od tej opłaty w wymiarze obowiązującym w roku, w którym nastąpiło przekształcenie, pod warunkiem wniesienia opłaty jednorazowej uwzględniającej to bonifikaty w terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania informacji.